Po stopách filmůKde se natáčely filmy a kde se odehrávaly děje románů a her

Baker Street

Publikováno 05.02.2021 v 22:19 v kategorii Ulice, přečteno: 52x

Opět zavítáme do Londýna. Dnes se podíváme na slavnou ulici Baker Street.
Stanice metra
Určitě jste už podle výzdoby stanice metra poznali, proč sem míříme. Ano, míříme sem za nejslavnějším detektivem všech dob. Jedním ze 3 známých britských literárních detektivů (spolu s Herculem Poirotem a slečnou Marplovou). Na rozdíl od těchto dvou literárních hrdinů ho ale nestvořila Agatha Christie. 
Ano, je to Sherlock Holmes. Jeho příběhy začaly vycházet už roku 1887 a vycházely celých 50 let! Autor zemřel 3 roky potom. Dochovalo se celkem 56 povídek a 4 romány. Tady jsou některé z nich:
Hned při východu z metra si můžeme všimnout sochy Sherlocka. Hned vedle něj je zlatá socha jeho sestry Enoly, která byla přidána teprve loni. Enola Holmes je hlavní postavou nového filmu na Netflixu.
Teď ale už zamíříme do domu, kde Sherlock Holmes bydlel. Bydlel sice na adrese 221b, ale jelikož je tato adresa vymyšlená, skutečnou lokalitu jeho domu najdeme o pár čísel dál. Na zdi jsem si všimla této modré pamětní cedule:
Ani se nenadáme a už jsme tady. V domě č. 239, který na Sherlockovu počest přejmenovali na 221b. Aspoň je to tak napsáno na dveřích. Ty poznáte podle smaragdově zelené barvy a dvou historických lamp visících po stranách.
Vevnitř v muzeu je spousta věcí spojených se Sherlockem. Od křesel u krbu, v nichž Sherlock seděl spolu se svým věrným Watsonem až po osobní věci, jakou jsou ikonická dýmka, kostkovaná čepice a lupa. Jednoduše řečeno: dýchne tu na Vás opravdová retro atmosféra Londýna 20.-30. let.
Poznámka: V muzeu se může fotit, ale pouze pro osobní účely a natáčet se smí jenom s povolením, takže většina mých fotek je z Wikipedie nebo oficiálních stránek muzea.
Fotka jen pro otrlé: historický záchod!
Blbinek a kuriozit už jsme si užili až až. A co se té cedule týče, tak jsem se trochu sekla. Ve skutečnosti totiž visí nad balkónem muzea. Tady to přímo vidíme:
A vedle se nachází i obchod se suvenýry. Na tohle ale moc nejsem. Nemám ráda praštěné turisty a ani nemusím upozorňovat, že detektivky (a to dokonce ani tyto klasiky) nejsou můj šálek kávy. Ale to neznamená, že bych Vás od toho odrazovala. Naopak. Obchod je taky pěkný, a to jak zvenku, tak i zevnitř.
No, tady vidíte, co všechno si tu můžete koupit. A zatímco knížky a čepice vypadají dobře, plastové kachničky v Sherlockově stylu nebo předměty s vlezlým nápisem ,,I love...'' jsou naopak odporné.
Zajímavostí je, že všichni zaměstnanci muzea chodí v historickém oblečení. Takže tady můžete potkat historické strážníky, pokojské, atd.
Pomalu se vracíme do metra na stanici Baker Street, která je taky vyzdobená ve stylu Sherlocka Holmese. Jak vypadá zastávka jste si mohli všimnout už na úvodní fotce. Nedaleko, na ulici Marylebone Road se nachází nejstarší z muzeí Madame Tussaud, ale to už je jiná historie.
Jo, a na závěr ještě 1 zajímavost: Sherlockem Holmesem se inspirovalo mnoho dalších detektivů. Můj nejoblíbenější byl samozřejmě ten ve Šmoulech. Šmoulí Sherlock byl ve skutečnosti Koumák a Watsona mu dělal Nešika. Ale slušelo jim to:
Tak jsem Vás provedla po stopách nejslavnějšího detektiva všech dob (i s tím svým malým šmoulím bonusem). Doufám, že se Vám prohlídka líbila. Tímto se s Vámi všemi loučím.

P.S. Omlouvám se za neaktivitu na blogu, ale nebyl čas.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?