Brusel - město komiksů
Publikováno 02.12.2020 v 22:25 v kategorii Města, přečteno: 87x
Dneska se vydáme do hlavního města Evropy.
Z útrap války a muzea holocaustu v Amsterdamu pojedeme raději do něčeho méně hrůzostrašného. Přesuneme se tedy směrem na jih do sousední Belgie. A už nás vítá Brusel alias Hlavní město Evropy.
Začneme s městskými památkami. Kromě takových těch zprofanovaných památek typu Manneken Pis (Čurající chlapeček) nebo Atomium jsou zde zajímavé např. Královský palác, miniatury v Mini-Europe (belgická obdoba holandského Madurodamu či ostravského Miniuni) nebo náměstí Grand-Place.
Náměstí Grand-Place

Mini-Europe

Královský palác

Nádherný Parc du Cinquantenaire

Atomium

Čurající chlapeček ale není jedinou bruselskou čurající sochou. Později k němu přibyla Čurající holčička a nakonec ještě Čurající pes.
Chlapeček

Čurající holčička

Čurající pes

V Bruselu jsou ale i další sochy (samozřejmě NE čurající!), které stojí za to. Já osobně mám třeba ráda sochu zpěváka Jacquese Brela, jak stojí za mikrofonem v pařížské Olympii s roztaženýma rukama, nebo socha Šmouly, o němž se budu zmiňovat ve svém příštím článku.
Socha Jacquese Brela

Grand-Place je malebné náměstí ležící v srdci města. Stojí zde radnice, v níž jsou vystaveny mimo jiné i všechny oblečky Čurajícího chlapečka.
Radnice

Náměstí má ještě 1 zajímavost: jednou za 2 roky, přesně v půlce srpna, je zde postaven obrovský květinový koberec. Ten se táhne přes celé náměstí a tvoří ho begónie.
Koberec z begónií

Grand-Place je považováno za ,,nejkrásnější náměstí světa''. S tím souhlasím, protože na světě přece jenom neexistuje (tedy kromě pařížského Place des Vosges) hezčí náměstí než je toto.
Nádherné Grand-Place

Grand-Place večer

Z památek stojí za zmínku ještě Katedrála sv. Michaela a sv. Guduly. Katedrála je belgickým národním chrámem, kde jsou pohřbeni všichni králové a královny. V katedrále se vždycky konají královské svatby a pohřby.
Katedrála zvenku

Interiér katedrály

Belgická Notre-Dame

A teďka už jdeme na komiksy. Venku na ně můžete narazit na tzv. Komiksové cestě, která Vás zavede do uliček města. Karikatury jsou nakresleny na domech, takže je nepřehlédnete.
Karikatura Tintina

Karikatura Broussaille

Karikatura Benoît Brisefer

Dalším zajímavým místem je knihkupectví La Maison de la Bande Dessinée, které má vlastní expozici zasvěcenou Tintinovi a prodává komiksy v celkem 70 různých jazycích. A ačkoliv je v Bruselu takovýchto knihkupectví požehnaně, toto je z nich nejznámější.
A to ještě není všechno! Dokonce existuje i komiksová kavárna Le Village de la Bande Dessinée – Comics Café, která se nachází na náměstí Place du Grand Sablon. Jedná se vlastně o něco mezi kavárnou a muzeem.
Kavárna Le Village de la Bande Dessinée – Comics Café

Tintin u vchodu

V informačních centrech jsou pořádány komentované prohlídky, při nichž buď projdete všechny možné komiksy, nebo si vyberete 1 konkrétní. Není nutno dodávat, že nejoblíbenější prohlídkou je ta o Tintinovi. A Vy, kdo neumíte francouzsky ani holandsky, nezoufejte, neboť prohlídky jsou pořádány v několika světových jazycích.
A v září tu mají milovníci komiksů pré. Tehdy se tu totiž koná komiksová slavnost Fête de la BD. Po ulicích jde průvod komiksových hrdinů a k tomu je zde i spousta doprovodných akcí.
Fête de la BD

A naší pouť zakončíme na místě nejvýznamnějším: v Muzeu komiksů. Dole ve vstupní hale je plno postaviček, od Tintina a rakety, přes sochu Luckyho Luka, Asterixe ve skleněné vitríně nebo červené autíčko z Willyho a Wandy (vlámský komiks) až po sochu Šmouly schovaného v rožku.
Socha Luckyho Luka

Raketa

Dole se nahází také obchod se suvenýry, kde můžete koupit všechno možné od komiksů ve všech jazycích až po plyšáky známých postaviček (včetně těch zahraničních, Asterix a Obelix jsou francouzští a tlustý kocour Garfield je americký).
A napravo, za sochou Šmouly, se nachází kavárna.
Obchod se suvenýry

Kavárna

Nahoře v 1. patře jsou pak různé expozice zasvěcené různým autorům. Těmi 4 nejznámějšími jsou: Hergé (Tintin), André Franquin (Gaston a chlupaté stvoření Marsupilami), Peyo (Johan a Čejka) a Morris (Lucky Luke).
Gaston

Marsupilami

Lucky Luke

Benoît Brisefer

Pierrot a lampa

Kočka Poussy

Johan a Čejka

A tímto se s Vámi loučím. Doufám, že se Vám komiksy i prohlídka po městě líbily. Těším se na Vás příště. V Bruselu ještě zůstaneme.
Komentáře
Celkem 0 komentářů