Divadelní ulice Nagymezó
Publikováno 14.10.2020 v 10:10 v kategorii Ulice, přečteno: 70x
Ze slunného Chorvatska od moře se přesuneme do vnitrozemí, a to do maďarské metropole Budapešti.
Kdesi v centru Budapešti, avšak daleko od všech turistů, leží divadelní ulice Nagymezó. Krásná, ale hlavně neobjevená, a to i přesto, že leží poměrně kousek od baziliky sv. Štěpána a Szechényiho mostu.
Takhle vypadá ulice Nagymezó

Nagymezó v noci

Na této ulici se nachází spousta významných budapešťských divadel. Právě proto se Nagymezu říká ,,maďarská Broadway''. Půjdeme rovně až k lavičkám. Na jedné z nich sedí Emmerich Kálmán. Samozřejmě jen kovový, ale přesto se tento známý skladatel, který je pro Budapešť stejně významný jako pro Paříž Offenbach, stal symbolem maďarské operety.
Socha Emmericha Kálmána

A právě kvůli Kálmánovi, respektive jeho dílu, jsme zde. Teď zamíříme do jednoho z místních divadel, které (ještě pod původním názvem Kabaret Orfeum) se stalo dějištěm jedné z nejznámějších operet vůbec. Divadlo dnes nese po Kálmánovi jméno a stojí přímo naproti jeho soše.
Divadlo zvenku

Divadlo zevnitř

Právě zde se odehrává děj operety Čardášová princezna. Tato opereta z roku 1917, původně nazvaná Ať žije láska!, měla premiéru ale ve Vídni. Příběh kabaretní hvězdy Sylvy Varescu (která právě odjíždí na turné do Ameriky) a knížete Edwina, který se do ní zamiluje, ale později je zasnouben se svou sestřenicí Anastázií.
Představení bylo celosvětově úspěšné, ale někde mu dali jiný název. Zatímco v Rakousku-Uhersku to byla Čardášová princezna, v Rusku ji nazvali Sylva, a v Americe dokonce Riviera Girl nebo Gypsy Princess.
Vídeňské nastudování

Čardášová princezna je populární i v Česku, kromě Prahy se hrála i v Plzni, Opavě, Brně a zatím poslední české uvedení této operety se konalo roku 2013 v Ostravě.
Ostravská verze

Známá česká pěvkyně Luisa Albrechtová v hlavní roli

Pokochali jsme se krásou budapešťské Broadwaye, a vřele Vám ji její návštěvu doporučuji.
Tímto se s Vámi pro dnešek loučím.
Komentáře
Celkem 0 komentářů