Omlouvám se za nedokončení prázdinového truné po českých hradech a zámcích, ale nebyl čas. Pořád jsme někde jezdili a já jsem s sebou neměla počítač. A rozhodla jsem se začít znovu psát až na začátku školního roku. Dneska tedy pojedeme do hlavního města Skotska, kterému se přezdívá Athény Severu.

Edinburgh je jedním z nejkrásnějších měst celé Británie (podle mě hezčí než Londýn). Nejznámějšími památkami jsou hrad, zámek Hollyrood (skotské sídlo královny), ulice The Royal Mile, Hotel Balmoral se svou hodinovou věží a park Calton Hill, ze kterého je nádherný výhled na celé město.
V Edinburghu žilo i se narodilo mnoho známých spisovatelů. Nejznámější z nich je básník a zakladatel historického románu Walter Scott. Jeho nejznámějším románem, který zná většina z Vás, je Ivanhoe. Walter Scott je Skoty tak milován, že mu dokonce postavili pomník, který je jedním ze symbolů města.
Druhým spisovatelem je Robert Louis Stevenson, autor Ostrova pokladů a hlavně Jekylla a Hyda. K napsání Jekylla a Hyda se nechal inspirovat skutečným případem muže jménem William Brodie, který trpěl rozdvojenou osobností neboli schizofrenií. Dneska se po něm jmenuje ulička Brodie's Close, vedoucí z Royal Mile. V uličce je dneska kavárna.
Ze spisovatelů, kteří ačkoliv žili spíše v Londýně, ale Edinburgh měli rádi, nechybí např. autor Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle, autorka Harryho Pottera J.K.Rowling, autor Robinsona Daniel Defoe či skotský národní básník Robert Burns. Royal Mile - Daniel Defoe o ní prohlásil, že je nejširší, nejdelší a nejkrásnější ulicí, v jaké si lze postavit dům.

Kavárna Elephant House svou pamětní cedulí připomíná, že se právě zrodil první díl Harryho Pottera.
A když už jsme u Harryho Pottera, v Edinburghu je ještě jedno místo, které ho inspirovalo. Je to strašidelný hřbitov Greyfriars Kirkyard, na který je z kavárny Elephant House výhled. Na hřbitově se odehrává závěr čtvrtého dílu, ve kterém Červíček zabije Cedrika Diggoryho.
Vy, kteří jste fanoušky templářů, určitě znáte Rosslynskou kapli. Kaple leží jižně od města a i přesto, že ji postavili 150 let po zániku templářů, je v ní velké množství templářských symbolů. Legenda dokonce praví, že právě zde je ukryt Svatý grál. Spolu s pařížským Louvrem je Rosslynská kaple nejznámější místo, kde se odehrával děj románu Šifra mistra Leonarda. A natáčela se tu i jeho filmová verze.
A nakonec zavítáme do čtvrti St Andrew. Na konci ulice Great King Street, přesně tam, kde začíná náměstí Drummond Place, stojí dům č. 3. Právě zde bydlel zamlada dramatik a spisovatel J.M.Barrie, autor Petra Pana.
Když si to představím, tak tady bych dokázala žít také. Kdybych nemilovala Paříž, tak bych si byla vybrala Edinburgh. Protože opravdu je to jedno z nejkrásnějších měst...
Komentáře
Celkem 0 komentářů