Po stopách filmůKde se natáčely filmy a kde se odehrávaly děje románů a her

Henrik Ibsen

Publikováno 24.10.2020 v 19:49 v kategorii Kde bydlí slavné osobnosti, přečteno: 58x

Dneska nepůjdeme po filmech, ale po jedné významné osobnosti norské literatury.
Tour po norské přírodě a filmech, od kriminálky podle Jo Nesba po Zlatý kompas, máme za sebou a dneska se podíváme do hlavního města Oslo. Oslo se původně jmenovalo Christiania, své současné jméno přijalo až ve 20. letech 20. století.
V Oslu se taky předává Nobelova cena za mír (jediná mimo Švédsko).
Zde je fotka radnice:
Oslo není příliš pěkné hlavní město, lépe řečeno, není tak hezké jako třeba Stockholm nebo Kodaň. Mě Oslo zaujalo jen díky knížce od TerezyInOslo (známá česká blogerka žijící v Norsku) a také tomu, že tam chce můj 13letý bratranec bydlet. 
Panorama města
Teď už se ale přesuneme přímo před budovu norského Národního divadla. Právě zde stojí socha největšího norského spisovatele, básníka a dramatika všech dob. Henrika Ibsena. Kvůli němu se dnes vydáme po Oslu.
Národní divadlo
Socha Henrika Ibsena
Tento dramatik a básník, se narodil roku 1828 ve Skienu. Měl těžké dětství a mládí, což se dosti podepsalo i na jeho tvorbě. Původně pomáhal v lékárně v Grimstadu. Ibsen sám se strašně chtěl stát lékařem, ale nakonec nesložil maturitu. Kolem roku 1850 začíná působit v Oslu, a po nevydařené zkoušce z medicíny rozjíždí svou dráhu spisovatele.
Henrik Ibsen zamlada
Jako dramatika ho objevil slavný houslista Olle Bulla, který právě hledal mladé talenty do právě založeného bergenského divadla. Díky tomu se Ibsen stával čím dál známějším, a také poprvé vyjel do světa. Vedení divadla ale požadovalo, aby psal hry historické, vlastenecky založené (což nebylo zrovna podle jeho gusta).
Proto Ibsen radši přesídlil do Christianie (Osla). Také se zajímal o politický vývoj ve své zemi a byl zastáncem tzv. ,,skandinavismu'' (zklamalo jej, že Norové a Švédové nepřišli na pomoc Dánům v dánsko-pruské válce). 
V letech 1864-1890 pobývá v cizině (převážně v Itálii a Německu). Od roku 1892 až do své smrti pobývá v Oslu, kde napsal své poslední 4 hry. Roku 1906 umírá na mrtvici.
Starý Henrik Ibsen  
Jeho nejznámějšími hrami jsou bezesporu: Peer Gynt, Divoká kachna a Nora aneb Domeček pro panenky. Peera Gynta jistě všichni znáte. Je to tak trochu fantasy hra o hledání sebe sama. Nora je zase o nerovném postavení muže a ženy.
Peer Gynt v řeckém provedení
Divoká kachna v divadle Aréna v Ostravě
Nora (Domeček pro panenky) v Berlíně
Henrik Ibsen bydlel v Oslu v tomto domě. Dnes je zde jeho muzeum, a pro Vás (kteří jste jeho fanoušky), bude určitě velmi zajímavé. Salón i pracovna, vše je zde zařízeno tak, jak to bylo za Ibsena. Muzeum se nachází v přízemí.
Dům zvenku
Muzeum Henrika Ibsena
Modrý salón
To je pro dnešek všechno, a už konečně opouštíme Oslo. Doufám, že se Vám dnešní vyčerpávající článek líbil, a těším se už na další.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?