Horšovský Týn
Publikováno 07.07.2021 v 11:26 v kategorii Historické památky, přečteno: 134x
Naší třetí zastávkou bude hrad a zámek dohromady, známý díky pobytu japonské hraběnky Mitsuko. Ta byla jednou z prvních Japonek, která přišla do Evropy.

Na místě hradu původně stával biskupský dvorec. Jako jedni z prvních šlechtických rodů sem přicházejí Ronšperkové, páni z nedalekých Poběžovic. Okolo roku 1535 toto panství získal od nich do svého držení významný český rod pánů z Lobkowicz. V roce 1547 ve městě vypukl rozsáhlý požár, který se rozšířil i na hrad a
vážně jej poškodil. O tři roky později nechal Jan přestavět toto
polorozbořené sídlo na zámek v renesančním slohu. Dědic Jana Popela Vilém byl odsouzen za účast na Stavovském povstání
k trestu smrti a ke konfiskaci majetku. V roce 1623 panství koupil za
nepatrný obnos jako levný pobělohorský konfiskát štýrský hrabě Maximilian Trauttmansdorff. Trauttmansdorfové zámek vlastnili až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován.

Zámek nabízí celkem 6 prohlídkových okruhů. Já jsem byla na tom prvním, nazvaném Hrad, a líbilo se mi tam. I když šla bych klidně i na Mitsuko. Z místností byly nejhezčí určitě kaple, pracovna, lovecká hala a hradní zbrojnice. Vždycky ráda vzpomínám na příhodu, jak nám průvodkyně vykládala ohledně japonských mečů, kterými lze rozřezat břicho, a jedna paní se na to zašklebila a řekla:,,Fuj!'' Mně to samozřejmě pobavilo, mi se morbidní věci líbí.
Sklepení

Kaple

Lovecká hala

Hradní zbrojnice

Natáčelo se tady i mnoho filmů a pořadů, z nichž je nejznámější je pohádka Nesmrtelná teta. Tato pohádka inspirovaná Erbenovou pohádkou Rozum a štěstí, s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, pojednává o sázce mezi Rozumem a Štěstím, do které se ale připlete zlá Závist. Na Horšovském Týně se točily scény na královském zámku. Z místností lze nejvíckrát zahlédnout knihovnu, která si zahrála královu pracovnu.


Hrad v Horšovském Týně se dvakrát objevil i v pořadu Toulavá kamera. Poprvé roku 2008 v díle Vestfálský mír, podruhé roku 2012 v souvislosti s výstavou Tři střevíčky pro Popelku.




Našim posledním pořadem, který se natáčel i na tomto zámku, je populární vědomostní soutěž z 90. let O poklad Anežky České. V této soutěži, uváděné tehdy ještě mladým Markem Ebenem, soutěžící museli získat co nejvíce bodů a tím pádem i stříbrných. 5 stříbrných šlo pak vyměnit za 1 zlatý.


Celý díl této soutěže, odehrávající se na Horšovském Týně, najdete na Youtube tady:
Komentáře
Celkem 0 komentářů