Hrad Chillon
Publikováno 19.05.2021 v 08:49 v kategorii Historické památky, přečteno: 103x
Dneska se podíváme do Švýcarska k Ženevskému jezeru. Na jeho březích stojí hrad Chillon.

Nejstarší osídlení pochází již z doby bronzové. Samotný hrad byl postaven až kolem roku 1150. Roku 1536 byla země Pays de Vaud dobyta bernskými vojsky, která obsadila Chillon. Hrad byl zachován jako pevnost, zbrojnice a vězení a tomuto účelu sloužil po více než 260 let. Období Bernského Chillonu bylo ukončeno v roce 1798, v době Vaudoiské revoluce. Hrad se stal majetkem kantonu Vaud, který byl založen v roce 1803. Restaurování památky začalo na konci 19. století a pokračuje dodnes. Od 19. století zde byl prováděn i archeologický výzkum.
Historické části hradu




Chillon má i zajímavé interiéry. Nejhezčí z nich je určitě Erbovní sál, který, jak už název napovídá, má všude na zdech erby.



Další interiéry:





V období romantismu na hradě pobývali i některé významné zahraniční osobnosti, např. Jean-Jacques Rousseau, který o hradu napsal román La nouvelle Héloïse (Nová Héloïse) jakožto o hradu, kde byl vězněn známý středověký vězeň François Bonivard.



Dalšími spisovateli byli angličtí básníci George Gordon Byron a Percy Bysshe Shelley. I Byron psal o vězni a vznikla z toho známá báseň Vězeň chillonský (jedno z jeho nejznámějších děl). Na hradě zanechal Byron i svůj podpis.


Percy Shelley

Hradu se přezdívá pohádkový, a toto označení má částečně pravdu. Hrad inspiroval jeden známý pohádkový zámek, a to konkrétně Zámek prince Erika z Malé mořské víly. Chillon tak opravdu působí, i když nestojí u moře, ale u jezera.

Zámek v Disneylandu

Kromě Chillonu zámek inspiroval ještě hrad Tintagel ve Walesu, to je ale dneska už jen zřícenina. Chillon je jasným vítězem.

Dokonce i ty mříže v podzemí vypadají jako ty, za nimiž seděla Melody a snila o tom, že se stane mořskou pannou jako byla kdysi její matka.



Melody je moje nejoblíbenější postava z Malé mořské víly a také jediná (spolu se lvicí Kiarou) která je oficiálním dítětem Disney Princezny.
Komentáře
Celkem 0 komentářů