Po stopách filmůKde se natáčely filmy a kde se odehrávaly děje románů a her

Jeden den v Tibetu

Publikováno 06.11.2020 v 22:50 v kategorii Přírodní památky, přečteno: 64x

Dneska se podíváme do krajiny velehor a buddhismu Tibetu.
Tibet je autonomní oblast v Číně. Dříve byl ale samostatnou zemí. Roku 1950 jej začala komunistická Čína okupovat. Pod čínskou nadvládou ale už mnohem dřív, ve 13. století kdy byla Čína pod nadvládou Mongolů. 
Dneska je území Tibetu rozdělené mezi Čínu, Bhútán a Indii. I přesto má ale svůj vlastní jazyk, vlastní etnikum a písmo (které se podobá spíše indickému než čínskému). Tibet je nejméně zalidněná část Číny. 
Tibet je také centrem buddhismu, sídlí zde dalajláma. Tibetu se říká ,,střecha světa'' díky jeho velehorám v čele s Mount Everestem.
Mount Everest
K2
Lhasa (hlavní město Tibetu)
Buddhističtí mniši
Dalajláma
Z filmů, které se zde točili, je určitě nejznámější Sedm let v Tibetu. Pojednává o dvou rakouských horolezcích uvězněných za 2. světové války v Tibetu. Film režíroval známý režisér Jean-Jacques Annaud, hlavní roli si zahrál Brad Pitt a hudbu k filmu složil John Williams (autor hudby k filmům typu Indiana Jones, Star Wars nebo Harry Potter).
Sedm let v Tibetu plakát
Brad Pitt v hlavní roli
Tibet ve filmu
Ukázka hudby z filmu:
odkaz
Následuje domácí (tedy tibetský) snímek Starý pes. Zachycuje příběh otce a syna, kteří se snaží zachránit tibetské psí plemeno zvané Mastif. Film je smutný a končí tragicky (otec totiž nakonec toho psa uškrtí).
Pes ve filmu
A naši pouť po Tibetu zakončíme něčím veselejším. Alexandra David-Neel byla významná francouzská cestovatelka a průzkumnice, která proslula svými návštěvami Tibetu. Zde se také buddhistkou a o svých cestách a Tibetu napsala mnoho knih. 
Tato původně operní pěvkyně narozená v Paříži a vystudovaná v Bruselu procestovala celou Asii. Lhasu navštívila roku 1924 v době, kdy tam byl vstup cizincům zakázán.
Alexandra David-Neel zamlada byla krásná.
Alexandra David-Neel se dožila 100 let. 
Alexandra David-Neel jako stará
Zde je jeden z jejích cestopisů:
Proslula také svými citáty: 
Naslouchej pravidelnému zvuku hodin. Každý jejich tikot je okamžikem, který zaniká a nikdy se nevrací. Naslouchej, jak prchá - stejně tak se odvíjí tvůj život. Jen několik minut tě možná odděluje od smrti, a ty jsi dosud nezačala žít, ani jsi nenašla způsob, jak žít. Nač ještě čekáš?
V jejím domě ve francouzském Digne je dneska její muzeum.
Byla tak významnou cestovatelkou, že jí byl věnován i jeden díl slavného kresleného seriálu Byl jednou jeden... objevitel.
Byl jednou jeden... objevitel - Alexandra David-Neel a Tibet
Tak, a to by bylo pro dnešek všechno. Doufám, že se Vám článek líbil.
Těším se napříště.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?