Po stopách filmůKde se natáčely filmy a kde se odehrávaly děje románů a her

Karlštejn

Publikováno 04.07.2021 v 14:00 v kategorii Historické památky, přečteno: 68x

Hlásím se Vám po dlouhé době a tímto zahajuji své letní turné po českých hradech a zámcích. Vykopává nejznámější český hrad.
Karlštejn byl založen v roce 1348 samotným Karlem IV. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži. Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené Josefem Mockerem, hrad získal dnešní vzhled.
Historická podoba Karlštejna
Hrad je rozdělený na několik částí, nejznámější jsou Císařský palác, Mariánská věž a Velká věž, v níž můžeme najít Kapli sv. Kříže. Zde jsou fotky z Císařského paláce.
Na místě této postele stála původně zlacená postel, kterou bohužel v 19. století odvezli a dneska ji najdeme v Rakousku na zámku Laxenburg (o kterém mám v plánu napsat na svém vídeňském blogu). Právě díky tomu, že jsou zde samé kopie původního nábytku, není Karlštejn zapsán na UNESCO. Tedy aspoň tak nám to tvrdil náš průvodce.
Kopie Svatováclavské koruny
Kopie koruny je v Mariánské věži. My se přesuneme do Velké věže, kam jsem se sice v rámci dnešní prohlídky nepodívala, ale rozhodně je ze všech částí hradu nejzajímavější. Sídlí zde totiž Kaple sv. Kříže. Ano, ta krásná, majestátní kaple, plná cenných uměleckých děl a relikvií. A právě Kaple sv. Kříže byla pověstná tím, že sem nesměl vstoupit nikdo kromě císaře samotného (z toho asi vzešel zákaz vstupu na hrad ženám). Ale ne, tak tomu bylo jenom v Noci na Karlštejně.
V Hodinové věži se nachází můj oblíbený obchod se suvenýry. Nemyslím tím cetky typu pohlednice, mapy, deníčky, zvonečky a nevím co dalšího. Ne. V této věži se prodávají polodrahokamy všech barev a ke všem znamením. I ve tvaru srdíček, sošek zvířat či jako přívěšky na krk. No, to je něco pro mě. Jenom bohužel nemám fotky. Ale obchod je to krásný.
Nyní tedy konečně přejdeme k filmům. Tedy jednomu konkrétnímu. Je to samozřejmě již zmiňovaná legendární hudební komedie Noc na Karlštejně.
Císařovna Eliška teskní po manželovi, a tak se rozhodne vydat se za ním na Karlštejn. Jenže to má háček. Na hradě nesmí přebývat žádná žena! Královna se skrývá a pod dohledem arcibiskupa Arnošta se převleče za královské páže. Nikdo netuší, že na Karlštejn pronikla i druhá žena. Je to purkrabího neteř Alena, která tím chce vyhrát sázku uzavřenou se svým otcem, aby si mohla vzít svého milého Peška.
Císařovna Eliška
Waldemar Matuška jako Petr Cyperský
Karel IV.
Alena
Ve filmu zazní i spousta krásných písniček, z nichž já osobně mám nejradši Lásko má, já stůňu, Muži nejlíp sluší sólo anebo Hoja hoj.

Na Youtube mají i video obsahující všechny písničky z filmu. Lépe řečeno měli. Chtěla jsem stánhout odkaz na něj, ale už jsem ho nenašla. Asi jej nenávratně smazali. Je to škoda. Tak si na závěr aspoň dáme písničku Do věží:

Krásná je i verze Pavla Vítka z roku 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=whHJGWBg4oo

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?