Po stopách filmůKde se natáčely filmy a kde se odehrávaly děje románů a her

Procházka Dublinem

Publikováno 20.01.2021 v 09:08 v kategorii Města, přečteno: 52x

Minule jsme viděli svátek Bloomsday, dneska Vás provedu po zbytku města.
Začneme na rušné třídě O'Connell Street. O'Connel Street je nejrušnější ulice v Dublinu. Když po ní půjdete, jistě nepřehlédnete budovu Hlavní pošty. Zde se roku 1916 odehrálo Velikonoční povstání (nejvýznamnější z bojů za irskou nezávislost).
O'Connell Street
Budova pošty
Na O'Connell Street bývají často umisťovány sochy či jiné památníky významných osobností. Nejznámější leží uprostřed náměstí a je zasvěcen významnému politikovi z 19. století Danielu O'Connellovi, po němž se jmenuje i celý bulvár. Památník je zdobený několika sochami.
O'Connelův památník
A za ním si můžete povšimnout obřího obelisku The Spire. Ten je vysoký 120 metrů, což z něj činí nejvyšší obelisk na světě. Je tenký (dole má 3 metry a na vrcholku jen 15 cm) a byl postaven z nerezové oceli roku 2003 u příležitosti začátku nového milénia.
The Spire
The Spire také bývá často barevně nasvěcován, když jde o nějakou významnou událost. Naposledy jej nasvítili roku 2017 při premiéře nového dílu Star Wars. Byl modrý a měl působit jako světelný meč.
Nasvícený The Spire ve dne
Nasvícený v noci
O kousek dál, na Parnell Street, stojí další zajímavý pomník. Ten je zasvěcen taktéž politikovi, a to Charlesi Stewartovi Parnellovi, který se taktéž podílel na bojích za nezávislost. Pomník je zajímavý tím, že tam kromě sochy Parnella najdete i irský národní symbol, harfu.
Parnellův pomník
Na druhé straně břehu stojí slavná univerzita Trinity College.
Trinity College
K univerzitě náleží knihovna Trinity College Library, v níž jsou cenné svazky. Jestli Vám přijde knihovna povědomá, pak máte pravdu. Zahrála si totiž v Harrym Potterovi.
Univerzitě patří i tento park College Park. Park je oblíbeným odpočinkovým místem Dubliňanů. Konají se zde i letní festivaly a najdete tu spousta podivuhodných soch.
Třeba tuhle:
Takhle krásně vypadá park na jaře:
Jsme na nákupní ulici Grafton Street u Kostela svatého Ondřeje (St. Andrew's Church). Před kostelem stojí socha. Socha slavné smyšlené pouliční prodavačky Molly Malone. Ta je známá zejména díky známé stejnojmenné písni:
Socha Molly Malone
O kousek dále jsou Hrad a Radnice. Leží přímo naproti sobě. Pokud si myslíte, že Hrad je sídlem prezidenta, tak tady to neplatí. Hrad slouží pouze jako muzeum. Prezident sídlí v dublinské ZOO.
Dublinský hrad
Dublinská radnice
Z muzeí je stojí za to i Dublinia. V Dublinii je spousta zajímavých exponátů. Muzeum se zabývá Irskem ve středověku a vikingskými nájezdy.
Dublinia zvenku
Expozice o Vikinzích
I když je expozice o Vikinzích zajímavá, my se vydáme dále na jih. Před námi je Katedrála sv. Patrika, nejvýznamnější kostel Irska. Katedrála je také největším kostelem v zemi. Paradoxem je, že ačkoliv většina Irů jsou katolíci, kostel patří protestantům.
Katedrála sv. Patrika
Interiér katedrály
V tomto kostele je pohřben spisovatel Jonathan Swift, autor Gulliverových cest. Swift zde totiž dělal děkana.
Hrob Jonathana Swifta
Vraťme se ale zpátky k Radnici. Blízko, v zapadlé uličce, leží divadlo Olympia (Ne, opravdu to není ta Olympie v Paříži). Tuhle Olympii ale spojuje s její pařížskou jmenovkyní hned několik věcí: divadlo existuje již od 19. století, má historický vchod a také je nejslavnějším divadlem v zemi, kde vystupovalo mnoho irských i zahraničních umělců.
Vchod do Olympie
Pohled z jeviště
Nedaleko nádherného parku St. Stephen's Green se nachází další významné divadlo: The Gaiety Theatre. Zde má 1 ze svých 2 oficiálních sídel v Dublinu známá taneční show Riverdance. Tuto show jsem měla možnost vidět i naživo, a byla to krása.
The Gaiety Theatre
Riverdance
Záznam z finále show:
A teď už ten slibovaný park St. Stephen's Green.
Líbilo se mi i ve stejnojmenném nákupním centru. Zvenku vypadá jako obyčejná bílá budova, ale vevnitř Vás překvapí. 
Můžete buď vyjet po eskalátorech do 1. patra, nebo vyšlapat pěšky po točitém schodišti a zastavit se na balkónku. Odtamtud už je výhled na celé centrum. 
Balkónek
Mě nejvíc nadchly kromě lamp visících po stranách ty veliké hodiny uprostřed.
A co teprve, když je tu vánoční výzdoba!
A nesmíme zapomenout na moje nejoblíbenější místo v celém Dublinu: puby (pub je místní název pro hospodu). Bez těch by totiž Dublin nebyl Dublinem. Kromě proslulého The Temple Baru tu najdete spousty dalších, ne tolik známých. 
Venku (ale i vevnitř) hrají pouliční muzikanti tradiční písně a lidé jsou zde přátelští. Irové jsou totiž nejpřátelštější národ na světě. 
Jediné, co mi vadí, jsou davy lidí stojících venku. Na ty pozor. Tohle není fronta do hospody, ale kuřáci. V pubech se totiž nesmí hulit.
Tady jsou teda obrázky pubů:
A tradiční irské písničky:
A naši prohlídku zakončíme na dublinských mostech. Nejlepší jsou Ha'penny Bridge a O'Connell Bridge. A co teprve večer, když se setmí a mosty jsou nasvíceny nazeleno, je to úplná nádhera.
Pohled na O'Connell Bridge
Ha'penny Bridge
Existují i písničky, která opěvuje krásu mostů. Je škoda, že o těch dublinských (na rozdíl od těch pařížských) ale žádná není.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?